الزامات مالیاتی

- بر اساس ماده ۱۱ قانون “پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان” هر ابزار پذیرندگی باید کد رهگیری و پرونده مالیاتی داشته باشد و تمامی صاحبان درگاه پرداخت اینترنتی مودی مالیات محسوب می‌شوند ، و پیرو اطلاعیه جدید بانک مرکزی از25 بهمن ماه ۹۹، تمامی متقاضیان دریافت درگاه پرداخت اینترنتی ابتدا می بایست کد رهگیری مالیاتی خود را اخذ و سپس درخواست فعالسازی ترمینال خود را  ارسال نمایند.

- این قانون به صورت سراسری در کل کشور و در تمامی شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت (pspها) و شرکت های پرداخت یار اجرایی گردیده است.

- این قانون شامل کلیه افراد حقیقی و حقوقی ، و هر گونه فعالیت صنفی و غیر صنفی به منظور دریافت درگاه پرداخت آنلاین در شبکه بانکی کشور میگردد  و این پیش نیاز الزاما به منظور تعریف ترمینال در شبکه بانکی است و هر گونه معافیت مالیاتی و ... شامل تشکیل پرونده ارائه مدارک و پیگیری مورد از طریق اداره مالیات حوزه فعالیت است.

- هنگام ثبت نام در سامانه مالیات ثبت اطلاعات واقعی ، صحیح و مطابق با نوع فعالیت الزامی است.

- آدرس و کدپستی ثبت شده دقیقا می بایست با اطلاعات محل کسب و فعالیت مطابقت داشته باشد. 

- در استعلامات شاپرک جهت فعالسازی ترمینال، کدملی و کدپستی متقاضی با کدملی و کدپستی متصل به کد رهگیری مالیاتی مطابقت و در صورت وجود هر گونه مشکل و عدم تطابق امکان فعالسازی ترمینال میسر نمی گردد.

- کاربرانی که تمایل به ارائه کد رهگیری مالیاتی برای شخصیت حقوقی دارند ، ابتدا می بایست با ارسال تصویر مدارک شرکتی به بخش پشتیبانی اکانت خود را از شخصی به حقوقی تبدیل و سپس نسبت به ثبت درخواست درگاه با کد رهگیری حقوقی اقدام نمایند ، همچنین در این صورت ارائه شناسه شبا مربوط به شخصیت حقوقی نیز الزامی است .

- شناسه شبا ثبت شده جهت امور تسویه حساب ملاک محاسبه مالیاتی قرار گرفته و هر گونه واریز به آن به مانند درآمد شما از کسب وکار است.

- پس از ثبت کد رهگیری مالیاتی و فعالسازی ترمینال امکان تغییر در کدرهگیری اعلام شده وجود ندارد.

- راهنمای کامل مراحل ثبت نام را می توانید در لینک https://tax.gov.ir/action/do/show/2 مشاهده نمایید.

- جهت ثبت نام و دریافت کد رهگیری مالیاتی به لینک https://tax.gov.ir/Action/do/RegistrationSelector مراجعه فرمایید.

- کاربرانی که دارای کد اقتصادی هستند(قبلا ثبت نام و دارای پرونده مالیاتی می باشند) می توانند با مراجعه به لینک https://mytax.tax.gov.ir/pages/login.aspx و وارد نمودن اطلاعات در قسمت " ورود به پرتال" کد رهگیری پرونده خود را مشاهده نمایند.